ctr.com.pl
Kupuj bez rejestracji!  

Biometria w systemach kontroli dostępu

Strona główna  »  Artykuły  »  Biometria w systemach kontroli dostępu


Biometria w systemach kontroli dostępu

Postęp technologiczny przyczynia się do nieustannego rozwoju systemów zabezpieczeń. Wpływ na wszelkie zachodzące zmiany jest również spowodowany zapotrzebowaniem konsumentów, a także przeżywaniem się wcześniejszych rozwiązań, które w czasach ogólnego dostępu do Internetu stają się mało rentowne. W systemach KD istotną kwestią jest również sposób uwierzytelniania dostępu, a także zagrożenia związane z manipulacją kodów dostępu lub kopiowaniem transponderów w celu przedostania się do chronionej strefy. Zagrożenia te sprawiły, że co raz częściej wykorzystujemy biometrię, czyli naturalne, charakterystyczne właściwości ludzkiego ciała do uwierzytelniania dostępu. Z tego względu postanowiliśmy przygotować krótki artykuł na temat tego typu systemów kontroli dostępu.

Biometria w nowoczesnych systemach kontroli dostępu


Systemy kontroli dostępu bardzo często padały ofiarami wszelkiego rodzaju nadużyć oraz manipulacji związanych z wykorzystaniem skopiowanych transponderów dostępu itp. Problemy pojawiały się również w przypadku zgubienia karty lub pastylki dostępowej przez osoby upoważnione do przejścia przez chronioną strefę. Z tego względu co raz częściej wykorzystywane są czytniki biometryczne, które do identyfikacji uprawnień dostępowych wykorzystują unikatowe właściwości ludzkiego ciała, m.in. odciski palców, tembr głosu, siatkówkę i tęczówkę oka, układ żył na dłoni, czy ludzkie DNA. W ten sposób dla każdego użytkownika przypisywany jest charakterystyczny i co najważniejsze niepodrabialny „kod dostępu”


Czytnik kontroli dostępu wykorzystujący linie papilarne 


W przypadku systemów biometrycznych przedsiębiorcy często zastanawiają się nad globalnym wykorzystaniem czytników w swojej firmie. Koszta związane z ich instalacją są dużo wyższe niż standardowych urządzeń, z tego względu otrzymujemy pytania, czy można łączyć różne systemy weryfikacji uprawnień dostępowych. Odpowiedź brzmi tak. System może składać się z czytników biometrycznych oraz standardowych urządzeń zbliżeniowych, do wykorzystania w strefach, w których nie są wymagane najwyższe standardy zabezpieczeń. W ten sposób koszta instalacyjne zostaną zredukowane, a instalacja zostanie zoptymalizowana do naszych potrzeb, czego efektem będzie ogólne zadowolenie użytkowników, a także stworzenie bezpiecznego środowiska pracy


Czytnik służący do skanowania układu żył w dłoni



Podobnie jak standardowe systemy kontroli dostępu, instalację biometryczne można integrować z innymi systemami zabezpieczeń lub inteligentnymi rozwiązaniami do sterowania automatyką budynkową. Tego typu skalowalny system może być zarządzany z poziomu centrum monitorowania, w którym rejestrowane są wszelkie zdarzenia oraz raporty dotyczące wykorzystania czytnika zbliżeniowego lub skanera biometrycznego. Bezpieczeństwo łączy się również z użytecznością związaną z efektywnym sterowaniem oświetleniem, ogrzewaniem, co bezpośrednio przekłada się na redukcję kosztów eksploatacyjnych budynku.