ctr.com.pl
Kupuj bez rejestracji!  

Telewizja przemysłowa : kamery przemysłowe IP

Strona główna  »  Artykuły  »  Telewizja przemysłowa : kamery przemysłowe IP


Telewizja przemysłowa : kamery przemysłowe IP
Nowoczesna telewizja przemysłowa IP umożliwia budowę zaawansowanych i praktycznie nieograniczonych ilościowo systemów monitoringu. Telewizja przemysłowa IP doskonale spisuje się w monitoringu takich newralgicznych miejsc jak lotniska, dworce kolejowe i autobusowe czy też porty morskie.
Dzięki ogromnym możliwością jakie niesie ze sobą telewizja CCTV IP możliwe jest tworzenie wyjątkowo rozbudowanych i co najważniejsze skutecznych instalacji monitoringu. Podstawowa cecha systemów CCTV IP to przede wszystkim zdecydowanie mniejsze koszty związane z budową i rozbudową systemu niż w przypadku tradycyjnych analogowych instalacji telewizji dozorowej. Ogromne możliwości nowoczesnej telewizji przemysłowej IP omówimy na przykładzie kilku newralgicznych obiektów europejskich.

W dzisiejszych czasach zagrożenie terrorystyczne jest praktycznie wszędzie. Nikt zapewne nie chciałby ponownie dopuścić do sytuacji jaka miała miejsce 11 września 2001. Dlatego też monitoring lotnisk to obecnie najbardziej zaawansowane instalacje CCTV wykorzystujące wszelkie najnowocześniejsze zdobycze technologiczne. Jakość systemów monitoringu lotnisk jest niezwykle istotna. Wzorowym przykładem instalacji CCTV IP jest monitoring lotniska w Monachium.


fot.1 port lotniczy w Monachium

Port lotniczy w Monachium to obecnie najprężniej rozwijające się lotnisko w europie. Każdego roku port lotniczy obsługuje ponad 30 milionów pasażerów i z każdym rokiem ta liczba rośnie. Telewizja przemysłowa IP lotniska w Monachium zbudowana jest z najwyższej klasy urządzeń wizyjnych, które zostały stworzone na potrzeby profesjonalnych systemów monitoringu. W skład monitoringu CCTV IP lotniska Monachium wchodzi ponad 1800 najwyższej jakości kamer przemysłowych. Niektóre z urządzeń znajdują się nawet w odległości 2,5km od centrum monitoringu, jednak w przypadku telewizji przemysłowej IP odległość nie ma żadnego wpływu na funkcjonalność systemu. System monitoringu lotniska złożony jest także z kamer analogowych, jednak dzięki wykorzystaniu wideoserwerów mogą one pracować w sieci IP. Dzięki takiej konstrukcji systemu, użytkownicy nowoczesnej instalacji IP mają także dostęp i podgląd kamer analogowych, z których pierwotnie zbudowany był monitoring portu lotniczego w Monachium. Kamery przemysłowe znajdują się praktycznie wszędzie, nie ma na lotnisku miejsca które nie znajdowałoby się pod czujnym okiem kamery. Monitorowane są wszystkie terminale, parkingi, drogi dojazdowe oraz najbliższe okolice lotniska. Nowoczesne kamery wchodzące w skład systemu cechują się fantastyczną jakością obrazu, którą bez najmniejszego wahania można porównać do obrazu uzyskiwanego w technologii DVD. Wysoka jakość obrazu ma ogromne znaczenie w przypadku monitoringu portów lotniczych. Obraz wysokiej jakości pozwala na szczegółową identyfikację wszystkich osób zarejestrowanych przez czujne oko kamery.

Kolejnym europejskim lotniskiem gdzie wykorzystywane są zalety telewizji przemysłowej IP jest port lotniczy Schiphol w Amsterdamie. W tym przypadku monitoring IP i wnikliwa analiza obrazu służy głównie do zarządzania pasami startowymi.


fot.2 port lotniczy Amsterdam-Schiphol

Monitoring IP pasów startowych zapobiega różnego rodzaju incydentom, takim jak wtargnięciom na teren pasa startowego lub hangaru. Port lotniczy w Schiphol w Amsterdamie obsługuje rocznie ponad 20 milionów pasażerów, dlatego w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa ruchu powietrznego, konieczne było wprowadzenie telewizji przemysłowej opartej na technologii IP. Urządzenia wizyjne wchodzące w skład tego systemu cechują się inteligencją, ponieważ same wykrywają podejrzane sytuacje i natychmiastowo o zaistniałym fakcie informują operatorów systemu CCTV. Dzięki systemom inteligentnej analizy wideo można bardzo szybko zapobiec różnego rodzaju incydentom. Monitoring IP pasów startowych składa się z 17 najwyższej jakości kamer przemysłowych IP.

Zalety telewizji przemysłowej IP wykorzystywane są także na innych newralgicznych obiektach. Telewizja przemysłowa IP doskonale sprawdza się także w przypadku monitorowania portów morskich, ruchu drogowego oraz komunikacji kolejowej.

11 marca 2004 roku byliśmy świadkami serii przerażających zamachów terrorystycznych, które zostały przeprowadzone na stacjach kolejowych w Madrycie.


fot.3 zamachy terrorystyczne Madryt 11 marca 2004

Od tego czasu większość przewoźników europejskich zaczęła inwestować ogromne pieniądze w systemy zwiększające bezpieczeństwo pasażerów. Podstawowym systemem zwiększającym bezpieczeństwo jest telewizja przemysłowa. Jeden z największych europejskich systemów monitoringu dworców kolejowych znajduje się w Holandii. Narodowa Holenderska Sieć kolejowa jest jednym z najbardziej aktywnych systemów kolejowych w europie. W związku z tym zarząd kolei zbudował wyjątkowo skuteczny system monitoringu IP. Sieć kolejowa Holandii składa się z 385 stacji, dlatego konieczne było stworzenie monitoringu IP, ponieważ daje on możliwość obsługi wszystkich stacji. Ponadto, monitoring IP zapewnia najwyższej jakości obraz, który w przypadku monitoringu tak newralgicznych punktów jak stacje kolejowe jest niezwykle ważnym elementem. Podstawowymi kamerami wykorzystanymi w tej instalacji monitoringu są kamery obrotowe PTZ. Kamery sterowane za pomocą protokołu PTZ umożliwiają dokładną obserwację każdego obiektu. Największa instalacja monitoringu IP stacji kolejowej składa się z 96 kamer przemysłowych IP. Obecnie pełny system monitoringu został zamontowany na 12 największych stacjach, jednak w najbliższym czasie system będzie rozbudowywany w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pasażerów. Technologia IP pozwoli na kontrolę wszystkich stacji kolejowych z jednego centrum dozorowego.

Kolejnymi ważnymi obiektami transportu publicznego, w których coraz częściej wykorzystywane są systemy monitoringu IP porty morskie. Porty morskie to obiekty o ogromnej powierzchni, a monitoring IP pozwala na stworzenie systemu z jednym centrum dozorowym. Przykładem telewizji przemysłowej IP portu morskiego jest monitoring portu Turku w Finlandii.


fot.4 port morski Turku w Finlandii

Port morski Turku jest największym portem morskim w Finlandii. Wszystkie kamery IP obsługiwane są z jednego centrum dozorowego, w którym obraz z każdej kamery jest rejestrowany za pomocą najwyższej jakości rejestratora cyfrowego. Ważnym elementem systemu są pola detekcji ruchu. W przypadku gdy osoba trzecia lub pojazd wkroczy na pole detekcji ruchu, system automatycznie włącza alarm. Następnie obraz z kamery, w której pobliżu wykryto ruch przekazywany jest do centrum dozorowego. Telewizja przemysłowa IP portu Turku składa się z wielu kamer kopułowych dostarczających wysokiej jakości cyfrowych obrazów poprzez bezprzewodową sieć LAN obejmującą dziesięć kilometrów kwadratowych terenu wokół portu.

Systemy monitoringu IP wykorzystywane są także w Polsce. W ostatnich miesiącach powstał zaawansowany system monitoringu IP dwóch portów morskich w Szczecinie i Sopocie. Monitoring IP obejmuje przede wszystkim tą część portu w której poruszają się promy morskie. Telewizji przemysłowa IP służąca do monitoringu promów nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa pasażerów ale także w przypadku jakichkolwiek incydentów pozwala na szybką reakcję służb porządkowych oraz ratowniczych.

Telewizja przemysłowa IP to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Instalacje oparte na sieciach komputerowych całkowicie eliminują granicę odległości i pozwalają na budowę wysokiej jakości systemów monitoringu. Ponadto, dzięki zastosowaniom sieciowym obraz z kamer znajdujących się w dużych odległościach może być przesyłany do jednego centrum dozorowego.